Igenis, tudunk olimpiát rendezni!
BLIKK, 2005-12-01
Budapest - Olimpiát akarunk, az ország gazdasági életének vezető személyiségei kiálltak amellett, hogy hazánk pályázza meg a 2020-as rendezést. Ehhez persze a szakmai tudás mellett rengeteg pénz kell. A rendezés után a közvetlen anyagi haszon nem biztos, azonban az ország gazdaságilag és kulturálisan hosszú távon csak nyerhet a játékokkal, néhány hétig szó szerint ránk figyelne az egész világ. Háromezer milliárdot kellene az államnak ehhez biztosítania, de a többletbevételek utáni adókból ez a pénz várhatóan visszakerülne a költségvetésbe.
Nem kétséges, komoly áldozatot igényel egy országtól az olimpia megrendezése, ám a gazdasági élet szereplői is úgy vélik, csak a hasznunkra válna egy ilyen rangos esemény. Már csak azért is, mert a sportesemények átalakítására, infrastruktúra fejlesztésére amúgy is szükség van.
Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Olimpia Mozgalom (BOM) vezetője tudja, hogy várhatóan mennyibe kerülhet Magyarországnak az olimpia, és mekkora haszna lesz a játékokból az államnak.
- Négy évvel ezelőtt készült egy megvalósíthatósági terv, amelyben az áll, hogy 4600 milliárd forintot igényelne a rendezés - mondta a mozgalom első embere. - Ebből az összegből 3700 milliárd olimpia nélkül is szükséges az infrastrukturális fejlesztésre. Metrónak, úthálózatnak mindenképpen épülnie kell. A sport része mindennel együtt 700 milliárd forintot emésztene fel, ebben benne van egy olimpiai stadion és 11 fedett létesítmény építése, amelyeket a játékok után is hasznosítani lehet. A 2020-as játékok helyszínéről 2013-ban döntenek, tehát hét költségvetési év alatt kellene előteremteni az összeget, úgy, hogy addigra az euró bevezetése miatt már erősebb lesz a gazdaságunk.
Szalay-Berzeviczy szerint hosszú távon jelentkezhet a rendezésből a haszon.
- Magyarország a régió központjává válhatna, 80 ezer új munkahellyel, gazdasági és kulturális fejlődéssel. A legfontosabb, hogy milyen hatékonyan tudunk profitálni a rendezésből, emellett természetesen jó rendezéssel garantált az azonnali haszon is - tette hozzá a gazdasági szakember.
Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) ügyvezető igazgatója szerint egy olimpia mindig nyereséges.
- A számokat el kell felejteni, egy olimpiával nyer az ország, nyernek a polgárok - szögezte le a sportvezető. - Nem lehet összegben kifejezni az infrastruktúra fejlesztését, az autópályákat, a metróvonalakat, a hidakat, a körgyűrűket és a sportlétesítményeket. Budapest jelenleg nincs olyan szinten, hogy nyári olimpia házigazdája legyen, de rengeteg munkával elérhető, hogy 2020-ra valóra váljon az álmunk. Ez csakis akkor érhető el, ha a magyar sport megmarad legalább a mostani szinten, ehhez viszont ugyancsak sok pénz kell. Az olimpia rendezése három pilléren alapul, az államnak, a városnak és a MOB-nak is akarnia kell a játékokat. Kényelmesebb, gazdagabb lenne az életünk, és ez felbecsülhetetlen.
Az élet minden terén fontos szerepe lenne az olimpiának. Prága már elvileg jelezte, harcba száll a 2020-as rendezésért, és aki a térségben sikerrel pályázik, hosszú időre vezető szerephez is jut. A fejlesztésekre eleve szükség van, a szigorúan sportcélú befektetések pedig évi 72 milliárd forintba kerülnének - ez az összeg pedig a jelenlegi költségvetés egy százaléka, évente lakosonként 720 forintos kiadást jelentene.